Menu / szukaj

Tradycyjne spotkanie opłatkowe w mieście Wilnie

– Drodzy przyjaciele! To kolędowanie, nasze spotkanie, które odbywa każdego roku w przeddzień Bożego Narodzenia się w coraz to innej placówce szkolnej w miasta Wilna, to dobra, wspaniała tradycja. Daje możliwość poznać nasze szkoły, a pedagogom i dyrekcji jest okazją pokazać to, co najdroższe – swoich uczniów. Pokazać, jacy zdolni i wspaniali rosną Polacy Ziemi Wileńskiej – powiedziała poseł Wanda Krawczonok podczas spotkania opłatkowego Oddziału AWPL-ZChR miasta Wilna.

Świąteczne spotkanie członków Oddziału AWPL-ZChR miasta Wilna odbyło się we wtorkowe popołudnie w Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie.

– Dziękuję wszystkim, że w czasie przedświątecznym znaleźliście czas, żeby być razem z nami, wspólnie spotkać się – witając zebranych powiedziała prezes Oddziału Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin miasta Wilna, poseł Wanda Krawczonok. Spotkanie zgromadziło polityków, dyrektorów wileńskich szkół i przedszkoli, radnych i przedstawicieli administracji miasta Wilna, reprezentantów polskich organizacji w stolicy.

Świąteczne spotkanie zorganizowano po kilkuletniej przerwie, która, jak zaznaczyła Wanda Krawczonok, była spowodowana trudnym okresem dla szkół polskich w Wilnie – w ciągu ostatnich lat musiały walczyć o swe przetrwanie poprzez wiece, strajki, walkę o swoją przyszłość.

– Dziś sytuacja się zmieniła. Znów jesteśmy razem – powiedziała prezes Oddziału AWPL-ZChR w stolicy. Podkreślając, że spotkanie jest okazją nie tylko do tego, żeby przełamać się opłatkiem, ale też by „mówić o tym, co nas cieszy i co dręczy”.

Przypomniała, że władza w mieście Wilnie się zmieniła, konserwatyści zostali odsunięci od steru, a ważne stanowiska otrzymali przedstawiciele AWPL-ZChR. Edyta Tamošiūnaitė została wicemer, Danuta Narbut – zastępcą dyrektora administracji, a trzej radni kierują komitetami – Renata Cytacka jest przewodniczącą Komitetu Usług i Gospodarki Miejskiej, Jarosław Kamiński – Komitetem ds. Socjalnych, a Grzegorz Sakson – Komitetem Planowania i Rozwoju Miasta.

– Pracują dla naszego dobra. Jest dokąd pójść, do kogo zwrócić się i od kogo potrzebować – podsumowała Wanda Krawczonok.

Do zebranych zwrócił się Zbigniew Maciejewski, starosta frakcji AWPL-ZChR miasta Wilna. Zaakcentował, że najważniejsze jest to, iż „możemy na siebie nawzajem liczyć”.

–To, że tutaj jesteśmy, to zasługa tego, że Chrystus niezadługo się urodzi. Zasługa tego, że pielęgnujemy swoje tradycje, kulturę, język obyczaje – powiedział radny i podziękował wszystkim za wsparcie podczas wyborów. Zapewnił, że „nasza praca będzie zrobiona uczciwie, sumiennie, w takim zakresie, na jaki nas będzie stać”.

Świąteczne życzenia dla zebranych złożył również przewodniczący AWPL-ZChR, europoseł Waldemar Tomaszewski podkreślił. Na wstępie swego przemówienia, że to właśnie Wanda Krawczonok, przewodnicząca AWPL-ZChR miasta Wilna przed niemal 10 laty zainicjowała spotkania opłatkowe w mieście Wilnie, gdzie „wszyscy razem się zbieramy – przedstawiciele polskiej mniejszości, jak również innych narodowości: Rosjanie, Białorusini i bracia Litwini”.

– Życzę dla was i waszych rodzin, dla wszystkich naszych przyjaciół i wszystkich ludzi dobrej woli przede wszystkim zdrowych, rodzinnych, tradycyjnych świąt. Jak też na nadchodzący 2018 rok życzę, żebyście go doczekali, żeby on minął szczęśliwe, w dostatku i żeby zdrowie dopisywało i wszystkie zmartwienia nas ominęły – życzył lider AWPL-ZChR.

Zwracając się do obecnej na spotkaniu konsul Ambasady RP na Litwie Irminy Szmalec, podziękował dla Macierzy „za wsparcie, które codziennie otrzymujemy i odczuwamy – nie tylko materialne, ale także mocne moralne, bez którego na pewno nasze sprawy nie posunęłyby się do przodu”.

Waldemar Tomaszewski podkreślił, że musimy być wdzięczni dla Opatrzności, bo to, „co się stało w ostatnich latach na Wileńszczyźnie, można określić mianem cudu”. – Jeszcze przed 2,5 laty mało kto z nas wierzył, że uda się nam akredytować w zasadzie wszystkie gimnazja mniejszości narodowych. Osiągnęliśmy to dzięki naszej jedności i determinacji – mówił lider AWPL-ZChR. Podziękował za zrozumienie i mocne poparcie podczas wyborów. Bo jak zaznaczył, każdy głos w wyborach to jak nabój do karabinu. – Oczywiście, z nikim walczyć nie zamierzamy, ale to narzędzie, które pozwala nam rozstrzygać nasze sprawy – tłumaczył Tomaszewski. Dodał, te stanowiska, które zdobyli politycy AWPL-ZChR w samorządzie miasta Wilna, „nie są celem w samym sobie, a tylko narzędziem do realizacji naszego programu, w którym oświata jest na czołowym miejscu”. Zaznaczył, że oprócz spraw edukacji, „gdzie faktycznie osiągnęliśmy apogeum swoich możliwości, musimy też zadbać o przedmieścia i rozstrzygać inne ważne sprawy, np. socjalne i pomagać ludziom znosić trudy życia codziennego”.

Waldemar Tomaszewski podzielił się też dobrą wiadomością, a mianowicie, że Alina Kowalewska pełni obecnie obowiązki szefa stołecznego Departamentu Kultury i Oświaty. –To osoba zdolna, wszechstronnie wykształcona. Na pewno pomyślnie zda egzamin i od następnego roku będzie kierowała tym ważnym Departamentem – mówił Tomaszewski.

– Bez wątpienia warto było być zjednoczonym przy urnach wyborczych, na wiecach. Na pewno warto też było sięgać po skrajne metody naszej obrony, jakim były strajki. Nie wszystkim to się podobało, być może ktoś się tego wystraszył. Ale w końcu osiągnęliśmy nasz cel i myślę, że na najbliższe dziesięciolecia, co najmniej, będziemy spokojnie w stolicy, przede wszystkim, pracowali i nasze szkolnictwo będzie kwitło” – podsumował lider AWPL-ZChR. Podziękował wszystkim działaczom za pracę, „w większości to praca społeczna i bezinteresowna”.

W imieniu Zarządu Rady Naczelnej Związku Polaków na Litwie najlepsze życzenia przekazał prezes Michał Mackiewicz. – Boże Narodzenie to jedno z najpiękniejszych świat w roku, które nas łączy, cementuje, tworzy z nas wielką polską zjednoczoną rodzinę. Tak musi być” – mówił prezes. I dodał, że wszystkie próby zaszkodzenia naszej jedności spełzną na niczym, bo „my jesteśmy razem”.

Życzenia zebranym złożył też poseł Jarosław Narkiewicz, życząc nowo wybranej władzy w Wilnie oraz wszystkim wzajemnego wsparcia i „abyśmy mogli polegać jeden na drugim”.

W imieniu ambasador RP na Litwie Urszuli Doroszewskiej i kierownika wydziału konsularnego Marcina Zieniewicza świąteczne życzenia przekazała konsul Irmina Szmalec. Życzyła „przede wszystkim zdrowia i pomyślności w ważnych dla Państwa sprawach, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym, oraz oczywiście w tych istotnych sprawach dla mniejszości polskiej na Litwie, aby wzrastała liczba uczniów w placówkach z polskim językiem wykładowym, a nauczycielom dużo energii i uczniom wytrwałości w nauce i rozwoju”.

Spotkanie opłatkowe oddziału AWPL-ZChR uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wilenka”. Wszyscy zgromadzeni podzielili się opłatkiem, składając nawzajem życzenia. Zebranych pobłogosławił proboszcz kościoła pw. św. Rafała Apostoła ks. Mirosław Grabowski.

2017-12-19