Navigate / search

LLRA-KŠS nuosekliai gina dirbančiųjų teises

Naujas Lietuvoje forsuojamas socialinis modelis ir Darbo kodekso pakeitimai buvo pagrindinės 2016 metų birželio 4 dieną Vilniuje vykusio Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ suvažiavimo dalyvių diskusijų temos.
Suvažiavime dalyvavo Lenkijos profesinės sąjungos „Solidarność“ prezidentas Piotr Duda, dalyvauti apskritojo stalo diskusijoje buvo pakviesti ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovai: frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė ir partijos pirmininko pavaduotojas Zbignev Jedinskij.

Rita Tamašunienė, portalo L24 žurnalistų paprašyta pakomentuoti savaitgalį vykusias diskusijas apie darbo santykių pakeitimus Lietuvoje, nurodė, kad LLRA-KŠS frakcija palaiko pakeitimus, naudingus ekonomikos augimo ir verslo skatinimo požiūriu, tačiau ne dirbančiųjų sąskaita. „Valdantieji Lietuvoje klausimą pradėjo spręsti ne nuo to galo. Mūsų šalyje mokami mažiausi Europoje atlyginimai, todėl jokiu būdu negalima papildomai varžyti dirbančiųjų socialines garantijas“, – pareiškė.

Suvažiavime Seimo narė pabrėžė, kad forsuojami pakeitimai bus smūgis dirbantiesiems, be to, nenumato darbdavių pareigos kelti darbuotojams mokamų atlyginimų. „Pakeitimai pablogins dirbančiųjų situaciją ne tik privačiame sektoriuje, bet ir biudžetininkų, pavyzdžiui, kultūros darbuotojų, mokytojų padėtį“, – nuogąstavo politikė.

R. Tamašunienė suvažiavime pareiškė, kad trišalė taryba nėra Lietuvoje vertinama rimtai, Vyriausybei joje atstovauja sprendžiamojo balso neturintys asmenys, todėl, LLRA-KŠS nuomone, Vyriausybei trišalėje taryboje turi atstovauti ministrai.

Frakcijos seniūnė diskusijos dalyviams pristatė antrąkart LLRA-KŠS frakcijos pateiktus pasiūlymus, kuriais siekiama apginti dirbančiųjų interesus. Partija dar kartą pateikė svarstyti pasiūlymus dėl darbo savaitės trukmės, išeitinės išmokos dydžio, įspėjimo apie atleidimą, nėščiųjų teisių ir kt.

Parlamentarės vertinimu, konferencija buvo labai reikalinga ir įdomi.

Kalbėdamasis su portalo L24 žurnalistais, parlamentaras Zbignev Jedinskij pranešė, kad, suvažiavime yra pareiškęs, kad LLRA-KŠS kategoriškai pasisako prieš Darbo kodekso liberalizavimą.

„Manome, kad nėra pagrindo Darbo kodeksą keisti dabar. Naują socialinį modelį inicijavo darbdaviai, ir, apskritai, finansinės struktūros ir didžiulį kapitalą turintys subjektai. Pakeitimų iniciatoriai teigia, kad pakeitimais siekiama pagerinti verslo aplinką, tuo tarpu pokyčiai skaudžiai kirs darbuotojams“, – mano Z. Jedinskij.

Nurodė, kad yra kitų, efektyvesnių būdų palengvinti sąlygas veikti verslui. „Visų pirma sumažinti energijos šaltinių kainas ir pakeisti mokestinę politiką. Darbdaviai ir valdančioji koalicija pasirinko, mano manymu, labai blogą kryptį, nelabai efektyvų kelią. Verslo aplinką nori pagerinti dirbančiųjų sąskaita. Tai nėra tinkamas kelias”, – komentuoja parlamentaras.

Seimo narys mano, kad problema yra ne darbo santykius reglamentuojantys teisės aktai. „Galiojant dabartinei Darbo kodekso redakcijai, Lietuvoje veikia daug įmonių, kurios gauna didelį pelną. Tai reiškia, kad problema yra ne Darbo kodeksas“. Viena iš problemų šioje srityje yra, mano politikas, kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas šalyje ir maži atlyginimai.

„Pavyzdžiui, Pabradėje veikia britų kapitalo įmonė, kurioje dirba per 2 tūkst. darbuotojų. Bendrovė sėkmingai dirba, gauna didelį pelną, tačiau susiduria su kvalifikuotos darbo jėgos trūkumo problema. Lietuvoje atlyginimai yra keliskart mažesni nei Vakarų Europoje. Ne kodeksas yra problema, o maži atlyginimai“, – bandomus prastumti pakeitimus kritikuoja Seimo narys.

Suvažiavime parlamentaras pabrėžė, kad būtina užtikrinti, kad kažkas apgintų dirbančiųjų teises. „Profesinės sąjungos mūsų šalyje yra suskaidytos ir nėra vieninga jėga, kuri sugebėtų pasipriešinti kapitalo diktatūrai. LLRA-KŠS yra partija, kuri nuosekliai ir besąlygiškai palaiko dirbančiuosius“, – kalbėdamasis su portalo L24 žurnalistais, pareiškė parlamentaras.

Seimo narys nurodė, kad jam be galo įdomu, kaip valdančioji koalicija išspręs dilemą, kaip, iš vienos pusės, įvykdyti įgaliotojų, didelį kapitalą turinčių subjektų nurodymus ir liberalizuoti Darbo kodeksą, ir, iš kitos pusės, turint omenyje artėjančius rinkimus, neprarasti rinkėjų.

Veidmanystės, dviveidiškumo ir melavimo rinkėjams viršūne Z. Jedinskij pavadino tai, kad parlamentinių frakcijų atstovai viešai pasisako už dirbančiųjų interesų apsaugą, o, balsuojant dėl pakeitimų, valdančioji koalicija balsų dauguma atmeta pasiūlymus ir balsuoja už iniciatorių pataisas, kurios siaurina darbuotojų interesus. „Viešai Seimo narys pasisako už dirbantiesiems naudingus pasiūlymus, o balsuoja taip, kaip liepia partija“, – nuogąstauja Seimo narys.

Politikas pareiškė, kad LLRA-KŠS frakcija yra bemaž vienintelė parlamentinė frakcija, kuri viešai kalba lygiai taip pat, kaip vėliau balsuoja.

Seimo narys Z. Jedinskij pranešė, kad LLRA-KŠS parlamentarai kalbėjosi su Lenkijos profesinės sąjungos „Solidarność” prezidentu Piotru Duda, kuris įvertino profesinių sąjungų padėtį Lenkijoje. P. Duda pabrėžė, kad profesinės sąjungos Lenkijoje yra gana įtakingos, nors tai ne visiems patinka, todėl jos yra puolamos, bet, nepaisant to, jų situacija yra ganėtinai gera, jų nariai tiki skelbiamomis idėjomis, profesines sąjungas remia ir dabartinė Lenkijos valdžia.

www.L24.lt

2016-06-07