Navigate / search

LLRA-KŠS siekia pagerinti aplink didžiuosius miestus esančių savivaldybių finansinę padėtį

Į Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos rajonų savivaldybių biudžetus turėtų įplaukti visas šių savivaldybių gyventojų mokamas pajamų mokestis. Tokį siūlymą Seime užregistravo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos parlamentarai Rita Tamašunienė ir Česlovas Olševskis kartu su kitų frakcijų nariais.
 
Savo siūlymą Seimo nariai grindžia tuo, kad šiuo metu Vilniaus rajono, Kauno rajono ir Klaipėdos rajono savivaldybėms skiriama mažesnė gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) dalis neužtikrina tinkamo finansavimo būtinai infrastruktūrai ir viešųjų paslaugų gerinimo gyventojams. Taip pat šiose savivaldybėse sparčiai didėja gyventojų skaičius bei yra urbanizuojamos naujos teritorijos.

Todėl parlamentarai siūlo rengiant 2024 m. biudžetą skirti Vilniaus rajono, Klaipėdos rajono ir Kauno rajono savivaldybėms faktiškai įplaukusias lėšas iš gyventojų pajamų mokesčio, o LR Vyriausybę įpareigoti patobulinti Lietuvos Respublikos savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos įstatymą. Pavyzdžiui, Vilniaus rajonas šiuo metu gauna tik 79,9 proc. jos gyventojų sumokėto pajamų mokesčio, o 20,1 proc. iš šio mokesčio gautų pajamų pervedamos kitoms savivaldybėms pagal vadinamąjį „savivaldybių donorių mechanizmą“.

Verta pažymėti, kad Europos vietos savivaldos chartija įpareigoja valstybines valdžios institucijas bei Vyriausybę daugiau finansuoti savivaldybes. Tuo tarpu Lietuvoje savivaldybių finansavimas yra skandalingai mažas ir neatitinka standartų, kurie galioja kitose, ypač Europos Sąjungos, šalyse. Todėl LLRA-KŠS ragina valdančiąsias partijas grąžinti pinigus savivaldybei ir subsidijuoti savivaldybę, pavyzdžiui, iš akcizo ar kitų mokesčių, kurie, užuot atitekę savivaldybėms, t.y. gyventojams, patenka į valstybės biudžetą.