Navigate / search

„Niekada nebuvo ir nebus taikstomasi su Vilniaus krašto lenkų mokyklų diskriminavimu“. Europos Parlamentas vėl nagrinėjo lenkų švietimo Lietuvoje problemas

Per ateinančias sesijas europarlamentarai aptars Europos Sąjungos tradicinių tautinių mažumų teisių apsaugos klausimą. Rezoliucijos projektą teiks Europos Parlamento Tradicinių tautinių ir kalbinių mažumų intergrupė, kuri š.m. lapkričio 24 d. Strasbūre vykusį posėdį skyrė lenkų švietimo Lietuvoje diskriminavimo klausimui aptarti.
 
„Šiuo metu ruošiama rezoliucija dėl Tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvencijos. Yra didelė tikimybė, kad ji sulauks mūsų politinės grupės palaikymo. Tęsiame savo veiksmus, nes niekada nebuvo ir nebus taikstomasi su Vilniaus krašto lenkų mokyklų diskriminavimu“, – klausimą komentuoja Europos Parlamento narys Valdemar Tomaševski. Būtent jo teikimu Intergrupėje dirbantys europarlamentarai šiemet jau antrąkart aptarė sudėtingą Lietuvos lenkų, kurie yra gausiausia tautinė mažuma šalyje, padėtį. Š.m. kovo mėnesį Intergrupės vadovybė Loránt Vincze, Kinga Gal, Francois Alfonsi kreipėsi į protestuojančius lenkus, taip pat Lietuvos vadovams įteikė kreipimąsi prašydami nustoti engti lenkų mokyklas. 

Per posėdį europarlamentarai ypatingą dėmesį skyrė už išlikimą kovojančioms lenkų mokykloms Trakų rajone.

„Vyriausybės programa „Tūkstantmečio mokyklos“ kelia ypatingą grėsmę dviem lenkų mokykloms Trakų rajone, kuriame lenkų švietimui nepalanki yra ir vietos valdžia. Trakų rajono savivaldybė ketina, prisidengdama mokyklų reorganizacija, sumenkinti Paluknio Longino Komolovskio gimnazijos ir Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos statusą ir paversti jas kitų švietimo įstaigų filialais“, – posėdyje sakė europarlamentaras Valdemar Tomaševski.

Padėti šioms mokykloms europiniu lygiu Europos Parlamento narių prašė Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos mokinių tėvų komiteto atstovė Agnieška Rynkevičienė: „Mokyklos veikia nuo 1915 metų. Atlaikė du pasaulinius karus, išbandymus įvairiomis valdžiomis ir iki šiol išsaugojo vaikų mokymą lenkų kalba“.

Dabartinė šalies liberalnacionalistinė valdžia toliau tęsia savo brutalius veiksmus, kuriais siekia uždaryti arba sumenkinti keliolikos lenkų mokyklų (įskaitant 8 gimnazijas) statusą Vilniaus, Šalčininkų ir Trakų rajonuose. Šiuo metu su lenkų mokyklomis kovojama prisidengiant aktyviai stumiama Vyriausybės programa „Tūkstantmečio mokyklos“.

Lapkričio 24 d. Strasbūre vykusiame Tradicinių tautinių ir kalbinių mažumų intergrupės posėdyje, sušauktame Lietuvos lenkų problemoms aptarti, dalyvavo ir europarlamentarai iš Lenkijos: Zbigniew Kuźmiuk, Patryk Jaki, Anna Zalewska, Jadwiga Wiśniewska, Elżbieta Rafalska ir Krzysztof Hetman. Šia svarbia tema pasisakė ir Europos Parlamento Europos konservatorių ir reformuotojų frakcijos patarėjas tarptautiniais klausimais dr. Bogusław Rogalski.

2022-11-25