Navigate / search

Valdemar Tomaševski apie žemės reformą: „Tai yra skandalas ir pasityčiojimas iš buvusių savininkų“

„Svarbiausias klausimas šiuo metu yra užbaigti žemės grąžinimą, ypač miestuose, žinant, kad kai kuriuose iš jų po 30 metų trunkančio proceso žemė grąžinta tik pusei teisėtų savininkų. Tai yra skandalas ir pasityčiojimas iš buvusių savininkų. Daug jų, deja, jau yra mirę“, – per šiandien Seime surengtą spaudos konferenciją apgailestavo Valdemar Tomaševski, Europos Parlamento narys, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininkas. 
 
Taip jis pakomentavo LLRA-KŠS atstovaujančių Seimo narių parengtą Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo 5 str. pakeitimo įstatymo projektą.

„Šiuo metu priverstinai yra siūloma labai maža – 2-3 tūkst. Eur už ha – piniginė kompensacija už miestuose turėtą žemę. Tai yra 500 kartų mažiau negu yra rinkos kaina. Pats mažiausias sklypelis Vilniuje kainuoja 20-30 kartų daugiau. Priverstinės kompensacijos skyrimo negali būti, žmonės turi pasirinkti“, – nuomonę dėstė V. Tomaševski, išreiškęs nuogąstavimą, jog dabartinis kompensavimo būdas neprisideda prie žemės grąžinimo proceso paspartinimo.

LLRA-KŠS pirmininkas priminė, kad tai toli gražu ne pirmoji jo vadovaujamos partijos iniciatyva, kuria siekiama šalyje pagaliau baigti žemės reformą.

„Aną kadenciją, kai buvome pozicijoje, teikėme apie 5 svarbius pasiūlymus. Vienam buvo pritarta. Pasiūlėme anuomet, kad už miestuose turėtą žemę galima kompensuoti mišku. Savininkų dalis šia galimybe pasinaudojo, bet įstatymas veikė labai trumpai, tik 1,5 metų, todėl bandysime jį siūlyti dar kartą. Tokio pasiūlymo nebuvo per visus 25 Nepriklausomybės metus“, – įvertino politikas.

LLRA-KŠS siūlo įteisinti nuostatą, kad jeigu piliečiui perduotas neatlygintinai nuosavybėn žemės sklypo plotas miesto teritorijai priskirtoje žemėje yra mažesnis už žemės sklypo plotą, į kurį pagal šį įstatymą jam atkuriamos nuosavybės teisės, tuomet už likusį žemės sklypo plotą papildomai perduodamas neatlygintinai nuosavybėn antras ne mažesnis kaip 0,04 ha žemės sklypas individualiai statybai bei kitai paskirčiai.

„Dabar Vilniuje neatgavę žemės piliečiai gauna 4-12 arų, o šimtai, jei ne tūkstančiai savininkų turėjo 3-5 ir daugiau ha žemės. „4 ar net 12 arų yra nedaug, o galimybių grąžinti žemę Vilniuje yra daug“ ,- pastebėjo V. Tomaševski. – „Kuriasi naujos šeimos, reikalingi plotai namams statyti, Vilniuje vyksta projektavimas, jau suprojektuota 3 tūkst. sklypų kaip kompensavimas už prarastą žemę. Yra galimybė formuoti dar kelis tūkst. sklypų. Mūsų pasiūlymas yra labai konkretus: kad žmonės, kurie turėjo daugiau žemės, pretenduotų į antrą sklypą. Tokiu pasiūlymu išspręsime iš karto keletą problemų. Svarbiausia, kad žmonės nebūtų nuskriausti. Deja, dabar matome, kad taip yra. Kitas klausimas: kam mokėti, kad ir mažus, bet pinigus iš mūsų biudžeto, jei yra laisvų plotų ir galima suprojektuoti ir skirti kaip kompensaciją. Iš tol laimės ir miestas, ir statybų sektorius“, – įvertino LLRA-KŠS pirmininkas.

„Tai labai racionalus pasiūlymas ir manome, kad Seimas jam pritars“, – pareiškė V. Tomaševski.

LLRA-KŠS pirmininkas priminė apie užregistruotą dar vieną labai svarbų įstatymo projektą dėl žemės grąžinimo miestuose. LLRA-KŠS siūlo grąžinti natūra tą žemę, kuri yra išnuomota privatiems subjektams.

„Dabartinis įstatymas yra taip sudėliotas, kad jei verslas nuomoja kaimo vietovėse žemę, į kurią pretenduoja buvę savininkai, savininkams ši žemė grąžinama 100 proc. Miestuose, deja, yra kitaip, čia yra užprogramuota nelygybė, netgi tam tikras prieštaravimas Konstitucijai. Daug žemės Vilniuje yra išnuomota įmonėms, o savininkams siūloma vos 2 tūkst. eurų už 1 ha. Tai yra pasityčiojimas ir neteisybė. Kažkas iš to pelnosi, turi naudos, o nukenčia ir mūsų biudžetas ir, svarbiausia, yra skriaudžiami savininkai”, – pabrėžė V. Tomaševski.

“Pasiūlymų pateikėme labai daug, bet ne visada pakanka geros valios juos priimti. Deja, yra labai dideli finansiniai interesai, vyksta svetimo turto dalybos, pelnomasi, bet teisėtiems savininkams žemė negrąžinama. Tai akivaizdus pažeidimas mūsų Konstitucijos, kurioje labai aiškiai parašyta, kad nuosavybė yra neliečiama”, – pareiškė LLRA-KŠS lyderis.

2021-05-13