Navigate / search

V. Tomaševski: institucijos užvaldytos nesąžiningų žmonių

Šoumeno Arūno Valinsko pasakyta frazė, kad „tokius kaip europarlamentarą Valdemarą Tomaševskį reikėtų šaudyti po vieną“, vėl sukėlė diskusijas, kai neseniai vykusiame mitinge ji buvo pavartota Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininko Vytauto Tomo Raskevičiaus atžvilgiu. Vėl kreiptasi į prokuratūrą, nors analogišku atveju prokurorai neapykantos kurstymo neįžvelgė. Tiesa, atsakomybės A.Valinskas visgi gali neišvengti. Apie tai V.Tomaševski sutiko papasakoti išskirtiniame interviu „Vakaro žinioms“.
 
Raginimą šaudyti tokius kaip V.Tomaševski, komikas A.Valinskas išreiškė aptardamas Seimo rinkimus vienoje laidoje. „Tomaševskis yra absoliutus kolorado vabalas, kuris, gaudamas finansavimą savo partijai iš Lietuvos valstybės biudžeto, yra antivalstybininkas. Tokius reikėtų šaudyt šiaip jau. Po vieną per metus. Pradėt nuo jo, nes tai yra bėda, ką jis daro“, – tuomet sakė A.Valinskas. 

Generalinė prokuratūra dėl šio pasisakymo savo iniciatyva pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl galimo neapykantos kurstymo vėliau jį nutraukė, konstatavusi, kad šių teiginių komunikacinis tikslas – ne raginti ar skatinti žiūrovus atitinkamai elgtis, o išreikšti A.Valinsko asmeninę negatyvią nuomonę.

– Kaip vertinate, kad prokuratūra, pati pradėjusi ikiteisminį, jį nutraukė? – „Vakaro žinios“ paklausė Valdemaro TOMAŠEVSKIO.

– Esu krikščionis ir tokiais atvejais žmogui atleidžiu maldose. Dėl A.Valinsko žodžių pats niekur nesikreipiau, prokuratūra ikiteisminį tyrimą dėl neapykantos kurstymo tada pradėjo savo iniciatyva. Tyrimas buvo atliktas ir išvadose buvo nurodyta kelti baudžiamąją bylą. Buvo akivaizdu, kad tai, kas buvo pasakyta, nėra humoras. Tačiau prokurorai bylą numarino. Iš pradžių bylą kelti atsisakė vienas prokuroras,  tuomet jo sprendimas buvo apskųstas vyriausiajam prokurorui, kuris taip pat nusprendė nekelti baudžiamosios bylos. Prokuroro sprendimą skundėme pirmos instancijos teismui, kuris prokuratūros sprendimo nepanaikino. Teismo sprendimą skundėme Vyriausiajam administraciniam teismui, bet ir šis paliko galioti ankstesnį sprendimą neskundžiama nutartimi.

– Kaip manote, prokurorai patikėjo, kad A.Valinskas tik juokavo?

– Pasakysiu diplomatiškai – situacija keista. Atrodo, lyg kažkas pasinaudojo „telefonine teise“. Todėl nusprendėme pasinaudoti galimybe ginti savo teises Europos Žmogaus Teisių Teisme. Šiuo metu ruošiamas skundas. Teismas atsakys į visus klausimus.

Be to, dėl A.Valinsko pasisakymo prokuratūra, mano žiniomis, gavo dar 20 skundų su prašymais pradėti ikiteisminį tyrimą. Visiems buvo atsakyta, kad skundai nebus nagrinėjami, nes dėl pasisakymo jau vyksta tyrimas. Tačiau galiausiai tai baigėsi niekuo. Tad visų šių žmonių teisės taip pat liko neapgintos.

– Prokuratūros priimtas sprendimas tarsi pasakė, kad raginti šaudyti politinius oponentus Lietuvoje yra normalu?

– Aš pats nenoriu nei tų žodžių komentuoti, nei daryti išvadų. Bet iš daugybės žmonių girdėjau šį klausimą. Lietuvos institucijos priėmė sprendimus, kokius priėmė. Pažiūrėsime, ką apie tai pasakys Strasbūras.

Galiu tik retoriškai paklausti: jeigu tie žodžiai nebuvo neapykantos kurstymas, kodėl buvo suskubta tą laidą pašalinti iš viešosios erdvės?

– Jums yra žinoma, jog ministrė Aušrinė Armonaitė kreipėsi į prokuratūrą dėl analogiškos frazės, kuri buvo  skirta Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkui V.T.Raskevičiui. Kaip manote, ikiteisminis tyrimas bus pradėtas?

– Žinoma, nes jis buvo pradėtas ir po A.Valinsko žodžių, net be jokio skundo. Tik klausimas, kokius sprendimus prokurorai priims šį kartą.

– Taip pat neigiamą atsakymą išgirdote iš Konstitucinio Teismo, kuris nenagrinėjo Seimo kreipimosi dėl prieš jūsų partiją surengtos „Laisvės TV“ akcijos „Viso gero, Voldemortai“. Kaip manote, tai sutapimas?

– Dėl to šiuo metu taip pat vyksta teismai ir kiti procesai, tad daug komentuoti nenorėčiau. Tačiau noriu pasakyti, kad demokratinėje valstybėje negali būti, kad iš  žmogus ar žmonių grupės būtų atimta teisė ginti savo teises teismuose. Tai yra demokratinės santvarkos pagrindas. O iš mūsų partijos ši teisė buvo atimta.

– Kuo esate toks nepatogus?

– Manau, kad tokie dalykai, atrodantys kaip teisinis nihilizmas, vyksta todėl, kad Lietuvoje taip niekada ir nebuvo tikros liustracijos. Mūsų partija pasiūlė paviešinti buvusius KGB bendradarbius. Ne tam, kad juos pasmerktume, bet tam, kad pasakytume tiesą. Neturime teisės  teisti tų žmonių. Kažkas dirbo savo noru, kažkas gal buvo šantažuojamas. Bet liustracijos nebuvimas šiandien leidžia kažkam ir toliau šantažuoti tuos žmones. Apie tai yra pasisakęs ir Valstybės saugumo departamento vadovas Darius Jauniškis.

Todėl Lietuvoje sąžiningiems žmonėms yra sudėtinga, nes valstybinės institucijos užvaldytos nesąžiningų žmonių, kurie dar galimai gali būti šantažuojami iš išorės.

Tų žmonių iki šiol yra teismuose, tarp politikų. Paviešinkime sąrašus, apsaugokime tuos žmones nuo šantažo – gal pagaliau laimėsime galimybę gyventi demokratinėje valstybėje ir turėti galimybę ginti savo teises sąžininguose teismuose. Kodėl taip bijoma išslaptinimo? Galimai dalis politikų ir institucijų darbuotojų yra tuose sąrašuose. Kito paaiškinimo, kodėl taip priešinamasi liustracijai, aš nežinau. Kitos valstybės tai padarė ir šiandien ramiai gyvena. Niekas ten žmonių nebešantažuoja ir ten neveikia „telefoninė teisė“.

– Pats viešai buvote apkaltintas, kad jūsų politika apmokama iš Lietuvai priešiškų šalių. Ar gaunate pinigų iš Lenkijos, Rusijos, Baltarusijos?

– Lietuvos įstatymai draudžia politinėms partijoms gauti pinigų iš užsienio valstybių. Mūsų partija naudojasi galimybe,  kad gyventojai partijoms gali skirti dalį savo GPM. Taip pat mūsų partijoje taikomas aukštas nario mokestis – 0,5 proc. nuo mėnesinio uždarbio. Kuo užimamos pareigos aukštesnės, tuo mokestis didesnis. Partijos įstatai numato, kad merai, patarėjai ir kitus politinius postus užimantys partijos nariai moka 3 proc. mokestį nuo  mėnesinio atlyginimo, o Seimo ir Europos Parlamento nariai – 5 proc. nuo savo atlyginimo kiekvieną mėnesį.

Iš partijų, kurioms gyventojai skiria savo GPM dalį, esame lyderiai, nes mus pernai pasirinko daugiausiai žmonių. Taip, bendra suma gal ne tokia kaip konservatorių ar liberalų, nes mūsų rinkėjai ne tokie turtingi. Bet tai yra skaidri mūsų finansavimo sistema, rodanti, kad žmonės mumis pasitiki. Jokio papildomo finansavimo mums nereikia, todėl mūsų niekas negali apkaltinti neskaidrumu. Mes niekad nesame įsivėlę į korupcijos skandalus, nes tarnaujame tik žmonių interesams.

– Kritikos susilaukėte ir todėl, kad neseniai EP balsuojant už ES laisvą LGBT zoną vienintelis iš lietuvių balsavote prieš. Nebijote pasirodyti nemadingas?

– Tai yra mano ir mano bendraminčių įsitikinimas. Mūsų partijos pavadinime yra žodžiai „Krikščioniškų šeimų sąjunga“, tad ir priimant politinius sprendimus turime vadovautis krikščioniškomis vertybėmis. Popiežius savo enciklikose dažnai primena, kad krikščionių politikų pareiga balsuojant palaikyti krikščioniškąsias vertybes. Todėl man net klausimų nekyla.

– Tuomet atrodytų, kad ir Lietuvos parlamente su kolegomis, kurių pavadinime yra žodis „krikščionys demokratai“ turėtumėte rasti bendrą kalbą…

– Partijose yra įvairių žmonių. Yra ir tokių, kurie giliai tikintys, o yra ir tokių, kurie tik vaizduoja esą krikščionys demokratai, o iš tiesų yra liberalai, nežinantys Evangelijos ir gal net bažnyčios nelankantys. Mūsų tikėjime numatytos visos mūsų teisės ir pareigos. Jeigu kažkas to nesupranta, lieka tik apgailestauti ir juos užjausti. Matyt, krikščioniškosios vertybės jiems yra tik priemonė pritraukti rinkėjų.

Justina Gafurova
Vakaro Žinios
2021-03-27