Navigate / search

ESBO ir LLRA-KŠS atstovai aptarė rinkimų klastojimo Lietuvoje faktus

Š.m. spalio 19 d. LR Seime susitiko Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovai. Susitikimas surengtas reaguojant į Lietuvoje šiuo metu vykstančių Seimo rinkimų šiurkščius pažeidimus. Rinkimų klastojimo faktai sulaukė didelio atgarsio ne tik visuomenėje, bet ir Europos šalyse bei didžiausioje pasaulyje regioninėje tarptautinėje organizacijoje.
 
Susitikime dalyvavo LLRA-KŠS pirmininkas Valdemar Tomaševski, Rita Tamašunienė iš LLRA-KŠS frakcijos, kandidatė Panerių-Grigiškių rinkimų apygardoje Renata Cytacka bei Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) narys Valdemar Urban.

ESBO susitikime atstovavo Stefan Szwed, Elissavet Karagiannidou, Iuliia Krivonosova bei Aistė Grigaitė. Susitikimas surengtas ESBO iniciatyva.

Primename, kad spalio 14 d. LLRA-KŠS atstovė VRK Danuta Vinckevič partijos vardu pateikė prašymą pripažinti rinkimus daugiamandatėje apygardoje negaliojančiais dėl šiurkščių rinkimų įstatymų pažeidimo.
Likus dar trims savaitėms iki spalio 11-ąją dieną vykusių Seimo rinkimų, LLRA-KŠS pateikė VRK ir kelioms kitoms institucijoms skundą dėl Lietuvos žurnalisto Andriaus Tapino plataus masto vykdomos kampanijos, kurios metu jis ragino imtis veiksmų, nukreiptų prieš LLRA-KŠS Seimo rinkimų metu. Be kita ko, paskelbdamas reklaminį klipą, mesdamas į gyventojų pašto dėžutes specialiai tam 300 tūkst. tiražu išleistą laikraštį ir socialiniuose tinkluose sukūręs specialią šmeižikišką paskyrą bei kitais veiksmais ir organizuotu būdu siekė, kad rinkėjai nebalsuotų už lenkų partiją ir ji nepatektų į Seimą.

Dar daugiau Seimo rinkimų įstatymo šiurkštaus pažeidimo faktų paviešino spalio 19 d. Renata Cytacka. Per spalio 19 d. Seime vykusią spaudos konferenciją kandidatė pranešė, kad sekmadienį, spalio 18 d., ji stebėjo 13 valandų trukusį balsų perskaičiavimą VRK. „Padirbėjome nemažai, skaičiavome balsus, net du kartus. Niekad nepatikėčiau, kad tokie dalykai gali vykti ir dar tokiu mastu“, – įvertino.

„Partijoje priėmėme sprendimą prašyti perskaičiuoti mano balsus ir buvau nustebinta, kad mano balsai kažkur išvis pranyko“, – apgailestavo politikė. „Paaiškėjo aibė visokiausių pažeidimų, o daugiausia – Trakų Vokėje“, – informavo R. Cytacka.

LLRA-KŠS kandidatė pabrėžė, kad beveik nė vienoje apylinkėje nebuvo taip, kad visi balsai ir rezultatai sutaptų. Politikė apgailestavo, kad Panerių-Grigiškių rinkimų apygarda išsiskiria dideliu negaliojančių biuletenių skaičiumi, taip pat nurodė negalinti suprasti, kodėl dalyvavusių joje rinkėjų skaičius skirtingose duomenų eilutėse rodomas skirtingai.

„Mūsų partijai iki rinkimų slenksčio įveikimo trūko labai mažai. Žinant tai, kad Panerių-Grigiškių rinkimų apygardoje komisijos antspaudo trūksta net ant 13 proc. biuletenių ir jei tokių pažeidimų būta kiekvienoje Lietuvos rinkimų apylinkėje, išvada peršasi pati savaime“, – konstatavo politikė.

LLRA-KŠS frakcijos nario Jaroslavo Narkevičiaus manymu, nurodyti trūkumai gali rodyti sisteminius pažeidimus, kurie galėjo būti iš anksto suplanuoti, suorganizuoti ir įgyvendinti. „Viską reikia išsiaiškinti ir išskaidyti visas abejones. Sieksime, kad balsai būtų perskaičiuoti visose apygardose ir apylinkėse“, – patikino politikas.

„Stebint visus šiuos pažeidimus, tikriausiai reikėtų anuliuoti rinkimų rezultatus mūsų apygardoje ir skelbti naujus rinkimus“, – nuomonę išsakė R. Cytacka.

2020-10-19