Navigate / search

Valdemar Tomaševski: net nebūdami koalicijoje, didiname gyventojų gerovę

Pirmadienį, birželio 3 dieną, Lietuvos Respublikos Seime įvyko spaudos konferencija, kurioje dalyvavo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos pirmininkas, europarlamentaras Valdemar Tomaševski. Susitikimo su žurnalistais metu politikas aptarė šalies politines aktualijas.
 
Spaudos konferenciją Valdemar Tomaševski pradėjo nuo vakarykščių įvykių – prezidento ir Europos Parlamento (EP) rinkimų rezultatų patvirtinimo. 

Naudodamasis proga, politikas pasveikino Gitaną Nausėdą, pažymėdamas, kad būtent tose savivaldybėse, kuriose LLRA-KŠS turi labai didelę paramą, prezidentas gavo daugiausia balsų. Šalčininkų rajone ši parama siekė beveik 92 procentus. LLRA-KŠS pirmininkas džiaugėsi, kad prezidento rinkimų pirmajame rate Valdemarui Tomaševskiui pavyko laimėti trijose savivaldybėse – Šalčininkų rajone, Vilniaus rajone ir Visagine.

„Kalbant apie EP rinkimus, taip pat jau patvirtinti rezultatai. Iškovojome vieną vietą EP, išlaikėme savo pozicijas. Bet kita džiugi naujiena, kad tarp dabartinių parlamentinių partijų mes išlaikėme savo Seimo rinkimų, kurie vyko prieš pustrečių metų, pasiekimus. Ir būtent mums pavyko išsaugoti stabilią padėtį – apie 70 tūkst. balsų, apie 5,5 proc. nuo galiojančių biuletenių. To nepavyko kitoms partijoms. Kitos partijos, net ir laimėjusieji EP rinkimus konservatoriai, prarado savo pozicijas – gavo mažesnį palaikymą“, – pažymėjo Valdemar Tomaševski.

Dar vienas klausimas, kurį spaudos konferencijos metu aptarė LLRA-KŠS lyderis, – pasiruošimas išrinkto prezidento inauguracijai: su ja susietas potencialios naujos valdančiosios daugumos formavimas Seime. „Bet kokiu atveju Vyriausybė turės grąžinti savo įgaliojimus, ir po liepos 12 d. ji gali būti jau kitokia“, – sakė Valdemar Tomaševski.

Politikas taip pat paaiškino konferencijos surengimo priežastį: „Daug kyla klausimų žiniasklaidai. Nespėjame atsakinėti į visus skambučius. Nespėjame komentuoti, todėl sukvietėme šią konferenciją, kad visiems paaiškintume savo poziciją.“

Valdemar Tomaševski informavo, kad šiandien įvyko jo susitikimas su premjeru Sauliumi Skverneliu, taip pat su valdančiosios partijos vadovu Ramūnu Karbauskiu: „Susitikimas praėjo darbingai, aptarėme visus potencialius variantus. Buvo pravestos konsultacijos. Tai nereiškia, kad pradėjome derybas, bet, aišku, po šito susitikimo abi pusės žino daugiau – kokie potencialūs variantai gali būti.“

Paklaustas, kada ir kas priims sprendimą, ar pradėti derybas dėl koalicijos, politikas pažymėjo, kad toks klausimas jam buvo užduotas susitikime Vyriausybės rūmuose. Atsižvelgiant į tai, kad laikas bėga, nuspręsta paankstinti partijos tarybos posėdį, kuris vyks šį penktadienį. Jame bus priimtas sprendimas, bus pradėtos derybos, ar ne.

Klausiamas, kokie būtų reikalavimai jungiantis prie koalicijos, Valdemar Tomaševski atsakė, kad svarbiausia yra programiniai dalykai – padidinti šeimų pajamas. Politikas priminė, kad būtent Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga tuo rūpinasi daugiausia. Išmokos vaikui – 50 eurų – tai didelis, LLRA-KŠS pasiektas nuopelnas. Šiuo metu partijos siekis yra 120 eurų už kiekvieną vaiką kas mėnesį. „Kiek pavyks šiais metais pasiekti – tai jau bus derybų momentas“, – sakė Valdemar Tomaševski.
LLRA-KŠS pirmininkas pažymėjo dar vieną svarbų pasiūlymą – paramą pensininkams – nemokamus vaistus senjorams. Pasak V. Tomaševskio, didelė dalis pensijos išleidžiama būtiniems vaistams, todėl reikia valstybės mastu spręsti šį klausimą ir padėti pensininkams, kompensuoti jų būtiniausius vaistus.

LLRA-KŠS lyderis pabrėžė, kad postai Vyriausybėje nėra pagrindinis tikslas, tai yra priemonė programai realizuoti.

Politikas atkreipė dėmesį į susidariusį paralyžių valstybės tarnyboje, savivaldybėse, seniūnijose ir kitose įstaigose. Kuomet dėl žemo darbo užmokesčio savivaldos institucijos praranda kvalifikuotus specialistus. „Atlyginimai labai menki. Dar nepadidėjo, nepasiekė prieškrizinio lygio. Žmonės bėga iš šių pareigų. Nėra kam dirbti. Nesprendžiant šio klausimo skubiai, savivaldybėse, kai kuriuose postuose arba kitose institucijose nebeliks darbuotojų. Tai sukeltų chaosą mūsų valstybėje, ypač savivaldos lygmenyje, seniūnijų lygmenyje, kadangi ši valdžia yra arčiausiai žmonių, ten žmonės dažniausiai kreipiasi ir, aišku, jokio atsakymo gali ir negauti“, – apie laukiančias grėsmes prabilo Valdemar Tomaševski.

Paprašytas išsakyti savo, kaip partijos vadovo, poziciją dėl jungimosi prie koalicijos, Valdemar Tomaševski atsakė, kad šiuo metu tvirtos pozicijos šiuo klausimu neturi ir jam sunku atsakyti. Pasak politiko, penktadienį vyks LLRA-KŠS tarybos posėdis, kurio metu bus sprendžiamas minėtas klausimas.

Spaudos konferencijos metu buvo klausiama, ar Viktoras Pranckietis turi galimybes išsaugoti Seimo pirmininko postą: „Visų pirma, tai nėra mūsų problema. Tai valdančiųjų problema. Ir tų, kurie nori užimti šitą postą. Mes šiuo klausimu neturime nuomonės, nesvarstėme to nei (Seimo) frakcijoje, nei partijoje“, – paaiškino Valdemar Tomaševski.

LLRA-KŠS pirmininkas apžvelgė partijos siūlomų programinių nuostatų įgyvendinimo finansinę dedamąją: „Pagal mūsų paskaičiavimus, maždaug 200 mln. eurų. Tai nėra kažkokia ypatingai didelė suma, turint omenyje mūsų šalies biudžetą. Kaip žinote, mūsų šalies biudžetas yra apie 10 milijardų eurų – tai du procentai, jeigu teisingai skaičiuoju. Bet ne skaičiuose esmė. Esmė ta, kad mūsų regione ir visoje Europos Sąjungoje mūsų žmonės, mūsų šeimos gauna mažiausias pajamas, o kainos parduotuvėse yra aukštos. Jūs puikiai suprantate, kad ne iš gero gyvenimo žmonės važiuoja apsipirkti į kaimynines šalis. Reikia skubiai kelti mūsų pragyvenimo lygį, didinti ir pensininkų, ir šeimų pajamas, būtent to siekiame, labai stipriai darydami įtaką ir Vyriausybei. Net nebūdami koalicijoje, mes tą darome ir darysime“, – tvirtą poziciją išdėstė Valdemar Tomaševski.

Pabaigai politikas pakomentavo galimą partijos tarybos sprendimą nesijungti į koaliciją: „Aš tokio sprendimo neatmetu. Šiandien maždaug 50 ir 50. Mes neturime sprendimo. Tad gali būti toks variantas, kad nepradėsime derybų, o visas šias dienas iki penktadienio panaudosime konsultacijoms, kad būtų daugiau aiškumo mūsų partnerių pasisakymuose ir mes patys įsigilintume. Kol kas klausimas atviras“, – sakė LLRA-KŠS lyderis.

2019-06-03