Navigate / search

V. Tomaševski: LLRA-KŠS prioritetas – rūpintis paprastu žmogumi. Tokia praktika turi plisti per Lietuvą

„Vilniaus krašto savivaldybėse, kur LLRA-KŠS turi daugumą, pagrindinis prioritetas yra rūpinimąsis žmogumi. Manau, ši praktika plėsis Lietuvoje. Yra savivaldybių, kurios norėtų perimti mūsų patirtį, kaip padėti žmonėms“, – spaudos konferencijos Seime metu kalbėjo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos pirmininkas Valdemar Tomaševski.
 
Šiandien Lietuvos Respublikos Seime vykusioje spaudos konferencijoje, kurią sukvietė LLRA-KŠS pirmininkas Valdemar Tomaševski ir LLRA-KŠS frakcijos Seime narys Jaroslav Narkevič, dominavo socialinio teisingumo temos.

Partijos lyderis Valdemar Tomaševski konferenciją pradėjo nuo svarbiausio Lietuvos gyventojams klausimo – paskutiniu metu garsiai nuskambėjusio pensijų išmokų skandalo. Taip atsitiko, kad viešuosius pirkimus laimėjusios privačios įmonės nesugebėjo įvykdyti savo įsipareigojimų – laiku išmokėti žmonėms pensijų.

„Vakar viena problema, kurią mes seniai keliam, regis, jau išspręsta. Kalbu apie pensijų pristatymą. Deja, taip atsitiko, kad dalis pensininkų, ypač Vilniaus ir Kauno regionuose, negavo pensijų. Aišku, tai yra didelė problema, kažkoks nesusipratimas. Bet nesusipratimas slypi detalėse. Noriu pabrėžti, kad viešųjų pirkimų įstatymas neatitinka šiandienos realijų. Paprasčiausiai negalima suvienodinti privatininkų su valstybės ar savivaldybės įstaigomis, kadangi dalį paslaugų visada geriau teiks pastarosios. Taip atsitiko ir su pensijomis. Vakar buvo priimtas sprendimas, kad „Sodra“ vėl prašys Lietuvos pašto pagalbos. Aš manau, jog tokia praktika turi būti taikoma ir ateityje, kadangi negalima žaisti žmonių, ypač pagyvenusių, likimais, ir taip neapgalvotai taikyti  įstatymų“, – sakė Valdemar Tomaševski.

LLRA-KŠS pirmininkas pasidžiaugė, kad pavyko išspręsti klausimą dėl pensijų išmokėjimų, ir ragino imtis veiksmų, kad panaši situacija nepasikartotų.

Valdemar Tomaševski perspėjo, kad panašios problemos yra ne tik pensijų pristatyme, bet kamuoja ir viešuosius pirkimus, pavyzdžiui, komunalinių paslaugų sritį.  Privatininkai, siekdami pelno, kelia kainas, tačiau aptarnavimo kokybė ne visada jas atitinka.

„Įstatymų leidėjui reikėtų gerai pagalvoti, ar einama teisingu keliu,“ – samprotavo Valdemar Tomaševski.

Europarlamentaras pažymėjo, kad yra sričių, kuriose privatininkai įrodė galintys teikti paslaugas ne blogiau negu valstybinės ar savivaldybių įmonės, pavyzdžiui, kultūros srityje.

Valdemaro Tomaševskio nuomone, teikiant pagrindines paslaugas, kuriomis naudojasi visi arba bent dauguma gyventojų, reikia ypatingą dėmesį skirti šių paslaugų vartotojams.

„Turime priimti tokius sprendimus, kad nepamirštume paprasto žmogaus, jam šiandien yra sunkiausia“, – pabrėžė Valdemar Tomaševski.

LLRA-KŠS pirmininkas kalbėjo apie žiniasklaidos svarbą nušviečiant problemas, kuomet labiausiai nukenčia paprastas žmogus, arba paskleidžiant žinią apie pozityvius veiksmus. Tuo pačiu jis apgailestavo, kad žiniasklaida ne visada stoja silpniausiojo pusėn arba pasirenka iškraipyti faktus, siekiant manipuliuoti viešąja nuomone.

„Labai gerai, kad žiniasklaida šį klausimą (pensijų išmokėjimo) nušvietė ir apie tai buvo daug kalbama – tai yra būtent pozityvus žiniasklaidos darbas. Deja, ne visada taip susiklosto. Praeitą savaitę daug kalbėta (viešojoje erdvėje) apie vandens tiekimo paslaugas ir žiniasklaida užėmė tokią keistą poziciją. Net televizijos susidomėjo klausimu, kuris yra gerai sprendžiamas. Vilniaus krašto savivaldybės, šiuo atveju – Vilniaus rajono savivaldybė – subsidijuoja vandens tiekimo kainas, sumažino naštą eiliniam gyventojui, o jokios pozityvios informacijos šia tema žiniasklaidoje nepasirodė. Atvirkščiai – prasidėjo kaltinimai, kad čia prieš rinkimus tokie sprendimai priimami“, – apie tam tikrų žiniasklaidos priemonių bandymą manipuliuoti viešąja nuomone pasakojo Valdemar Tomaševski.

Kaip sakė LLRA-KŠS pirmininkas Vilniaus krašto savivaldybėse, kuriose Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga turi daugumą – pagalba eiliniam žmogui – pagrindinė šių savivaldybių užduotis ir tikslas. Šių savivaldybių darbas gyventojų labui buvo įvertintas ir kitų Lietuvos savivaldybių.

„Tai pastovus darbas savivaldybių, kur Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga turi daugumą ir, manau, kad kitos savivaldybės gali pasinaudoti šita patirtimi. Ir kai kurios jau dabar nori pasinaudoti. Buvo kontaktas su Marijampolės savivaldybe, jie nori pasidaryti tokį kompiuterinį tiltą, kad VRSA papasakotų savo patirtį, kaip remti paprastą žmogų. Aš manau, ši praktika plėsis Lietuvoje, kadangi čia vienintelis būdas padėti žmonėms. Jeigu jau kalbu apie paramą eiliniam žmogui, tokių pavyzdžių Vilniaus krašto savivaldybėse yra daugiau,“ –  gerąja patirtimi dalinosi Valdemar Tomaševski.

Pasak Valdemaro Tomaševskio, 2008 metais, konservatoriams su premjeru Kubiliumi priešaky atėjus į valdžią ir įvykdžius taip vadinamą „naktinę reformą“, buvo padidinti mokesčiai, sumažintos pensijos, socialinės išmokos, o gyventojai labai nukentėjo. Tuomet būtent Vilniaus rajono savivaldybė nuo 2009 metų pradžios pradėjo žmonėms mokėti subsidijas už šilumą, tokiu būdu padėjo rajono gyventojams sumažinti krizės metu užgriuvusią finansinę naštą.

„Savivaldybė mokėjo subsidijas už šilumą apie dešimt metų. 2016 metais jau šiek tiek kainos sumažėjo, ypač dujų, dėl žinomų priežasčių. Ir 2016 metų jau nemokamos šios subsidijos, bet žmonės nemoka daugiau negu mokėjo 2009-2010 metais, po naktinės konservatorių reformos,“ – sakė Valdemar Tomaševski.

Gyventojų finansinei naštai sumažinti Vilniaus rajono savivaldybė per subsidijas padėjo žmonėms, skirdama jiems (2004-2016 metų laikotarpyje) virš 12 mln. 560 tūkst. eurų.

„12 mln. 560 tūkst. eurų – tai yra milžiniška suma. Noriu dar kartą pabrėžti, kad tokia kryptis – padėti eiliniam žmogui – buvo praktikuojama nuo senų laikų Vilniaus krašto savivaldybėse“, – sakė LLRA-KŠS pirmininkas.

Spaudos konferencijos metu Valdemar Tomaševski priminė susirinkusiems, kad Vilniaus rajono savivaldybė, rūpindamasi Vilniaus rajono gyventojų gerbūviu, nusprendė subsidijuoti geriamojo vandens kainą, kuomet Valstybinė kainų energetikos kontrolės komisija pakėlė geriamojo vandens kainą Vilniaus rajono gyventojams.

„Kažkodėl šiais metais Vyriausybinė kainų komisija priėmė sprendimą padidinti kainas už šaltą vandenį rajone. „Nemenčinės komunalininke“ kainos padidėjo 30 proc. Kas čia per sprendimas? Vienu kartu didinti kainas 30 proc. Tai kažkoks nesusipratimas“, – Valstybinės kainų energetikos kontrolės komisijos veiksmais stebėjosi Valdemar Tomaševski.

Pasak LLRA-KŠS pirmininko, blogiausia yra tai, kad ši komisija turi įstatymo leidėjo galią. Komisija priima sprendimus, kurių negalima pakeisti ar apskųsti.

„Savivaldybė nieko negalėjo padaryti, tik vėl grįžti prie subsidijavimo. Būtent tą ji ir padarė. Ir kaina  „Nemenčinės komunalininko“ klientams šoko iki 2,6 euro už kubinį metrą, o buvo 2 eurai. Tuomet buvo priimtas atitinkamas sprendimas, galvojant visų pirma apie paprastą žmogų, kad iš savo biudžeto būtent subsidijuoti, o žmonės mokės tik 1,50 euro už kubinį metrą. Visi turėtų tik pasidžiaugti, bet, deja, kai kurios žiniasklaidos priemonės, aš jau nekalbu apie politinius konkurentus, – jie visada nepatenkinti tuo, kad mūsų savivaldybės geriau tvarkosi negu kiti – pradėjo rodyti keistus reportažus, nors žmonės net taip buvo kalbinami, kad čia ne jų naudai sprendimas buvo priimtas“, –sakė Valdemar Tomaševski.

LLRA-KŠS nuomone, jeigu žiniasklaidos priemonės nesimpatizuoja kažkokia organizacijai, tai dar nereiškia, kad turi pateikti tikrovės neatitinkančią informaciją. Priešingai – tokius gerus pavyzdžius reikia rodyti ir taip skatinti kitus.

„Aš manau, kad to neturi būti. Žiniasklaida visada turi stoti silpniausiųjų pusėn. (…) Marijampoliečiai pamatė šį reportažą – jis nebuvo pozityvus, bet žmonės yra mąstantys ir jie nori eiti šiuo keliu,“ – sakė Valdemar Tomaševski.

Pasak politiko, be minėtų pavyzdžių, Vilniaus krašto savivaldybėse yra daugiau lengvatų – gyventojai, turintys iki 5 ha žemės ūkio paskirties žemės, atleidžiami nuo žemės mokesčio. Taip pat 50 proc. sumažintas žemės mokestis už namų valdos sklypą.

Vilniaus rajono gyventojai taip pat gali džiaugtis vienais mažiausių Lietuvos savivaldybėms priklausančių muzikos ir meno mokyklų įkainių. Už meno ir muzikos mokyklų lankymą tėvai moka tik 7,24 euro per mėnesį (už teikiamą neformalųjį švietimą pagal ankstyvojo, pradinio ir pagrindinio ugdymo programas ir 14,48 euro mėnesinį mokestį už kryptingo ugdymo programas). O štai, pavyzdžiui, Vilniaus miesto muzikos ir meno mokyklose mėnesinis mokestis yra nuo 21,72 euro.

Kitas puikus pavyzdys – sporto mokyklos: Vilniaus rajono sporto mokyklų lankymas yra nemokamas.

„Tokių pavyzdžių yra labai daug. Apie tai būtent šiandien kalbame, aišku, mūsų atstovai dirba kukliai, per daug nesigiria. Ten gyvenantys žmonės puikiai supranta, todėl valdžia ir turi tokį didelį vietinių palaikymą. Bet iš žiniasklaidos pusės kartais niekas nenori rodyti, koks tai pozityvus dalykas. Mūsų partijos, LLRA-KŠS prioritetas, yra rūpinimasis paprastu žmogumi, o ne kažkokiomis „biznio“ struktūromis, kurios dabar nori užvaldyti viešąsias paslaugas. Mes su tuo nesutinkame,“ – tvirtai apibendrino Valdemar Tomaševski.

LLRA-KŠS frakcijos Seime narys Jaroslav Narkevič, kandidatuojantis į Trakų rajono savivaldybės mero postą, konferencijos metu apibendrino LLRA-KŠS veiklą šiame rajone.

„Džiugu, kad LLRA-KŠS komanda Tarkų rajono taryboje ir savivaldybės administracijoje dirba sąžiningai, kūrybingai ir sklandžiai. Stengiasi pritraukti finansavimą ir lėšas svarbiems Trakų rajonui projektams“, – dėstė Jaroslav Narkevič.

Kalbėdamas apie siekius artimiausiuose savivaldos rinkimuose, kandidatas į mero postą pažymėjo, kad kaip iki šiol, taip ir toliau dirbs sąžiningai, atstovaus rinkėjų interesams.

„Kam esame atsakingi? Rinkėjams. Norime teisingai valdyti savivaldą. Vienas iš tų teisingo valdymo atspindžių – teisingai ir sąžiningai paskirstyti biudžetą. Kaip, pagal kokius prioritetus jis yra skirstomas, labai svarbu“,  – esmę pabrėžė J. Narkevič.

Jaroslav Narkevič pažymėjo, kad LLRA-KŠS Trakų rajone akcentuos paramą jaunoms ir daugiavaikėms šeimoms, senjorams, ypatingus poreikius turintiems asmenims, taip pat rems jaunimo ir vaikų skatinimo programas, didins viešojo transporto pasiekiamumą bei žada nemokamą viešąjį transportą Trakų mieste. Ypatingą dėmesį planuojama skirti kokybiškam ikimokykliniam, formaliam ir neformaliam ugdymui, daugiabučių kiemų ir viešųjų erdvių tvarkymui.

2019-01-29