Navigate / search

Derliaus šventė Vilniaus rajone. Jau 20 metų kartu

Tradiciškai paskutinį rugsėjo šeštadienį prie pat Vilniaus esančiose Pikeliškėse (Riešės seniūnija) vyko Derliaus šventė – didžiausias Vilniaus rajono renginys. Šiais metais šventė, skirta padėkoti Dievui už derlių ir ūkininkams už jų sunkų darbą, buvo ypatinga, jubiliejinė, jau 20-oji.

Sveikindama susirinkusiuosius Vilniaus rajono merė Marija Rekst dėkojo ūkininkams už jų darbą, meilės skiepijimą gimtajai žemei, sunkiam ūkininko amatui, patriotiškumą, pagarbą tradicijoms ir Vilniaus krašto svetingumą, kultūrą bei šių vertybių perdavimą jaunajai kartai.

„Prie altoriaus atnešėme mūsų darbo vaisius – kasdienę duoną, javų varpas, taip pat Vilniaus rajono gyventojų ir savivaldybės darbuotojų darbo vaisius. Tai šventė visų, kurie vykdydami savo pareigas padarė daug gero Vilniaus rajono gyventojams. Tai šventė visų, kurių dėka rajonas vystosi ir tampa vis gražesnis ir patrauklesnis“, – sveikindama gausiai susirinkusius šventės dalyvius sakė Vilniaus rajono merė Marija Rekst.

Tradicinę Derliaus šventės eiseną šiais metais pradėjo Rudaminos seniūnija – šiųmetinės rudens šventės šeimininkė. Spalvingoje eisenoje dalyvavo visos 23 Vilniaus rajono seniūnijos. Seniūnijų gyventojai šiais metais žemės išaugintas dovanas įteikė Vilniaus rajono merei.

Prieš pat prasidedant linksmybėms susirinkusieji šventosiose mišiose dėkojo Dievui už žemdirbius ir už sėkmingą derliaus nuėmimą. Kartu su kunigais iš Lietuvos, Lenkijos ir Baltarusijos šventąsias mišias aukojo Vyskupas augziliaras ir generalvikaras Arūnas Poniškaitis. Po pamaldų vyskupas palaimino kiekvieną Derliaus šventės kiemelį.

Nuotaikingi Vilniaus rajono rudens gerybių šventės vedėjai, Vilniaus krašte ir už jo ribų puikiai žinomi Barbara ir Dominik Kuzinevičiai pasistengė, kad žiūrovai nenuobodžiautų.  Šventės vedėjai susirinkusiesiems perskaitė Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės atsiųstą sveikinimo raštą, Lenkijos Ambasados generalinis konsulas Vilniuje Stanisław Cygnarowski perskaitė Lenkijos Respublikos Prezidento atsiųstą sveikinimą.

Vilniaus rajono Derliaus šventėje netrūko svečių iš užsienio. Kartu su rajono gyventojais gražia švente kartu pasidžiaugti atvyko keliasdešimt Vilniaus rajono partnerių delegacijų iš kitų Lietuvos savivaldybių, Lenkijos, Vokietijos, Baltarusijos, Pietų Amerikos. Šventėje dalyvavo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) pirmininkas europarlamentaras Valdemar Tomaševski, LLRA frakcijos Seime seniūnė Rita Tamašunienė, šios frakcijos narys, Seimo pirmininkas Jaroslav Narkevič, Lenkijos Ambasados generalinis konsulas Vilniuje Stanisław Cygnarowski, Lenkijos ambasadorius ad personam fondo „Pomoc Polkom na Wschodzie“ valdybos pirmininkas Janusz Skolimowski, draugijos „Wspólnota Polska“ pirmininkas Longin Komołowski ir pirmininko pavaduotoja Hanka Gałązka, Šalčininkų rajono savivaldybės meras Zdzislav Palevič.

Sveikindamas Derliaus šventės dalyvius LLRA pirmininkas europarlamentaras Valdemar Tomaševski dėkojo organizatoriams, improvizuotų kiemelių, simbolizuojančių kiekvieną Vilniaus rajono seniūniją, šeimininkams už jų darbą ir entuziazmą. Pasak europarlamentaro, šie kiemeliai, kuriuose kiekvienas yra noriai laukiamas – viso Vilniaus krašto svetingumo ir atvirumo simbolis.

„Simboliška, kad Derliaus šventę prasidėjo Šventosiomis mišiomis, kadangi, kaip sakydavo šv. Augustinas: jei Dievas pirmoje vietoje, visa kita – savo vietose“, – sakė Valdemar Tomaševski.

„Džiaugiuosi, kad Lietuvos lenkai Lietuvos Respublikos piliečiai yra tikri šių žemių šeimininkai, kad žmonės jais pasitiki ir remia“, – sakė draugijos „Wspólnota Polska“ pirmininkas Longin Komołowski.

„Vilniaus rajono krašto gyventojai dėkoja žemdirbiams už jų sunkų darbą ir už jų darbo vaisius, kuriais dėka jų prisirišimo prie šios žemės ir pasiaukojančio darbo galime džiaugtis“, – sveikino ūkininkus Lietuvos lenkų rinkimo akcijos frakcijos Seime seniūnė Rita Tamašunienė

Janusz Skolimowski, ilgametis Lenkijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje, šiuo metu einantis fondo „Pomoc Polakom na Wschodzie“ pirmininko pareigas, dėkojo už pakvietimą į šventę, vykstančią prie Juzefo Pilsudskio dvaro Pikeliškėse. Pasak jo, šis dvaras yra ilgos ir puikios Lietuvos ir Lenkijos istorijos, kaip ir lenkų buvimo šioje žemėje liudijimas.

Už šių metų Derliaus šventės organizavimą buvo apdovanoti ūkininkai: Vida Lesniak iš Paberžės seniūnijos, Nikolaj Akselrod iš Marijampolio seniūnijos ir Michal Rakovski iš Riešės seniūnijos.

25 ūkininkai buvo pagerbti padėkomis už aktyvų ir pažangų ūkininkavimą.

Meninėje Derliaus šventės programoje dalyvavo Vilniaus krašto, Lenkijos ir Baltarusijos meno kolektyvai. Šventės vinimi tapo talentingosios, iš Vilniaus rajono Medininkų kilusios Katažinos Zvonkuvienės pasirodymas. Svečiams ypatingai patiko bendras Katažinos Zvonkuvienės ir Maišiagalos parapijos klebono kunigo Juzefo Aškelovič pasirodymas.

Gardžiomis talentingų Vilniaus krašto šeimininkių paruošomis vaišėmis buvo nukrauti visų 23 Vilniaus rajono seniūnijų kiemeliai. Kiekviena seniūnija tradiciškai kvietė apsilankyti jų paruoštuose ekspozicijose, pasigardžiuoti vaišėmis.

Po metų visi, kas vertina ir mėgsta Vilniaus krašto svetingumą ir tradicijas, vėl susitiks Vilniaus rajono Derliaus šventėje Pikeliškėse.

www.L24.lt

2015-09-26