Navigate / search

V.Tomaševski: Žmogaus teisių komitetas delsia svarstyti gyvybę saugantį įstatymą

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos lyderis, Europos Parlamento narys Valdemar Tomaševski apgailestauja, kad Seimo Žmogaus teisių komitetas delsia svarstyti Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos Seimui pateiktą Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymo projektą, kuriuo siekiama apsaugoti negimusią gyvybę. 
Jo teigimu, dėl to šis projektas negali būti svarstomas Seimo plenarinių posėdžių salėje, nors jis yra įrašytas į Seimo pavasario sesijos darbų programą. „Komiteto pareiga yra apsvarstyti įstatymo projektą ir pateikti išvadą. Ar ji bus teigiama ar neigiama, tai jau kitas klausimas, bet komitetas turi laikytis Seimo statute numatytų procedūrų ir nevilkinti svarstymo“, – Eltai sakė V. Tomaševski po penktadienį Seime surengtos tarptautinės konferencijos „Žmogaus gyvybė – didžiausia vertybė“.

Jo teigimu, klaidingai yra kalbama apie įstatymo projektą, esą numatantį abortų draudimą. „Manau, kad turėtų keistis sąvokos. Tai ne draudimas, tai yra negimusio vaiko apsauga“, – tvirtino V. Tomaševski.

Jo teigimu, šiuo metu svarstomame įstatymo projekte siūloma palikti tik dvi išimtis, kai nėštumo nutraukimas būtų galimas, – kai tai gresia moters gyvybei ir dėl nusikalstamos veikos. Paklaustas, kaip siūloma elgtis galimo apsigimimo atveju, V. Tomaševski tvirtino, kad čia diskusijų negali būti, nes „gyvybę duoda Dievas ir neįgalus žmogus irgi nori gyventi ir džiaugtis gyvenimu“.

Į klausimą, ar nesibaimina tokių įstatymo pasekmių kaip nelegalūs abortai, abortų turizmas, Europos Parlamento narys atsakė: „Nors žudyti jau gimusius žmones draudžiama, tokių nusikaltimų Lietuvoje, deja, pasitaiko ir kartais bausmės neatgraso. Galimi ir tokie abortų variantai, nes gyvename ne rojuje, o žemėje, o mes, nepaisant galimų ir blogų dalykų, linkime apginti gyvenimą“.

Įstatymo projekte, anot europarlamentaro, nekalbama apie atsakomybę abortą padariusiai moteriai. „Yra siūloma bausti laisvės apribojimu iki 2 metų gydytoją ar kitą asmenį, nutraukusį nėštumą“, – aiškino V. Tomaševski.

Suvokdamas, kad nebus lengva Lietuvoje pasiekti, kad Seimas priimtų gyvybę saugantį įstatymą, V. Tomaševskis vis dėlto yra optimistiškai nusiteikęs ir tikisi parlamentarų palaikymo. „Tikime tuo, ką darome, jeigu netikėtume, tokio projekto neteiktume. Niekas netikėjo, kad įstatymo projektui bus pritarta po pateikimo, bet jis sulaukė pritarimo ir, manau, toliau skinsis kelią Seimo pavasario sesijoje“, – sakė V. Tomaševskis.

Penktadienį Seimo rūmuose Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos surengtoje tarptautinėje konferencijoje Seimo nariai, Katalikų Bažnyčios, mokslo ir medicinos atstovai aptarė gyvybės apsaugos nuo pradėjimo iki natūralios mirties klausimą.

Konferencijos organizatorių teigimu, 2016 metais, Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje atlikta apie 5 tūkst. abortų.

2005 metais Seimo narių grupė pirmą kartą įregistravo Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymo projektą, kuris iki šiol nėra priimtas.

2018-05-04