Navigate / search

Dar viena tautinių mažumų mokyklų bendruomenių pergalė

Po ilgai trukusios kovos už tautinių mažumų mokyklas Lietuvoje, po streikų, mitingų, šv. Mišių, laikomų už šių švietimo įstaigų išlikimą, po teismo procesų Lietuvos Seimas priėmė Švietimo įstatymo pataisas, pagal kurias vidurinėms mokykloms suteikė papildomą 2 metų terminą akreditacijai gauti.
Tautinių mažumų mokyklos teismuose švenčia pirmąsias pergales dėl teisės tęsti švietėjišką veiklą. Jau rašėme, kad šių metų vasarą Vilniaus Adomo Mickevičiaus gimnazija teisme laimėjo bylą prieš Vilniaus miesto savivaldybės tarybą: teismas suspendavo sostinės tarybos kontraversišką sprendimą nekomplektuoti ateinančiais mokslo metais 5-ųjų klasių šioje lenkų švietimo įstaigoje.

Šiuo metu Lietuvos teismai priima sprendimus dėl galimybės 6 Vilniaus tautinių mažumų mokykloms tęsti švietėjišką misiją, t.y. dėl galimybės tęsti mokymo procesą jose nuo 1 iki 12 klasės. Be Vilniaus Simono Konarskio vidurinės mokyklos dėl šios galimybės kovoja: Vilniaus Levo Karsavino vidurinė mokykla, Vilniaus Lazdynų vidurinė mokykla, Vilniaus centro vidurinė mokykla, Vilniaus Aleksandro Puškino vidurinė mokykla, tuo tarpu Vilniaus Joachimo Lelevelio vidurinės mokyklos bendruomenė kovoja teisme už savo mokyklos pastatą Antakalnio mikrorajone.

Praėjusią savaitę Vilniaus apygardos administracinis teismas priėmė sprendimą, palankų lenkų Vilniaus Simono Konarskio vidurinei mokyklai, o šiandien pareiškėjai gavo oficialiąją teismo nutartį. Mokykla ir tėvai apskundė Vilniaus miesto savivaldybės tarybos š.m. liepos 15 ir 29 d. sprendimus dėl mokyklos degradavimo iki pagrindinės mokyklos, t.y. dėl 11 ir 12 klasių nekomplektavimo.

Vilniaus Simono Konarskio vidurinės mokyklos mokinių tėvai skunde teismui nurodė, kad, jei nurodyti sostinės tarybos sprendimai dėl mokyklos nebus sustabdyti, jų vaikai neturės galimybės mokytis pasirinktoje mokykloje, o tai gali neigiamai įtakoti jų pasirengimą brandos egzaminams. Tėvai taip pat nurodė, kad vaikai mokyklą turės keisti paskubomis, nes iki mokslo metų pradžios liko mažiau nei vienas mėnuo.

Teismas atsižvelgė į tėvų argumentus ir sustabdė Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimų galiojimą, todėl Simono Konarskio vidurinė mokykla dar mažiausiai 2 metus liks švietimo įstaiga, ugdančia mokinius nuo 1 iki 12 klasės.

Artimiausiu metu teismai priims nutartis panašiose bylose. Teismo procesai vyksta pagal tų Vilniaus tautinių mažumų mokyklų, kurioms gresia degradacija iš vidurinės iki pagrindinės mokyklos, bendruomenių – tėvų, vyresniųjų klasių mokinių, mokytojų – skundus. Kadangi šių mokyklų situacija yra panaši, o teismo sprendimai tokiu atveju turi būti nuoseklūs, labai tikėtina, kad sprendimai, kuriuos teismai priims artimiausioje ateityje dėl vidurinių mokyklų, kurios siekia išsaugoti savo dabartinį statusą, bus palankūs ir kitoms švietimo įstaigoms ir jų bendruomenėms.

www.L24.lt

2015-08-18